KATASTR NEMOVITOSTÍ
GEOMETRICKÝ PLÁN
Geometrický plán (GP) slouží jako technický podklad pro zápis změny do katastru nemovitostí a je nedílnou součástí příslušné listiny (kolaudační rozhodnutí, kupní smlouva atd.)
V rámci vyhotovení GP zajistím příslušné podklady na katastru nemovitostí, u nově vznikajících parcel včetně přidělení parcelních čísel, zaměřím změnu v terénu a vytyčím nové hranice, zpracuji
GP a po jeho ověření katastrálním pracovištěm Vám předám požadovaný počet originálů.
Vyhotovuji geometrické plány pro:
Vyznačení nebo změnu obvodu budovy
Vyhotovuje se pro nové stavby nebo pro stávající stavby, u kterých dojde ke změně půdorysu. Tento geometrický plán jen nutné doložit pro vydání kolaudačního rozhodnutí. Vyhotovuje se ve chvíli, kdy má stavba již finální rozměry dle projektu.
Rozdělení nebo změnu hranice pozemku
Před zpracováním geometrického plánu je třeba získat od příslušného stavebního úřadu souhlasné vyjádření k danému záměru. Stavební úřad obvykle také vyžaduje stanovisko úřadu pro územní plánování. Geometrický plán je proto vhodné vyhotovit až po obdržení souhlasného stanoviska.
Souhlasné stanovisko stavebního úřadu je nedílnou součástí při zápisu změny do katastru nemovitostí.
Průběh vytyčené nebo vlastníky zpřesněné hranice pozemku
Geometrický plán se vyhotovuje pro případ, že chcete vědět, kde se nachází hranice Vašich pozemků. Zároveň je možno dané hranice zpřesnit na nejvyšší kvalitu, kterou eviduje katastr nemovitostí. Pro zápis do katastru nemovitostí je nutné doložit souhlasné prohlášení všech dotčených vlastníků, kteří svým podpisem stvrdí, že s průběhem hranic souhlasí.
Pokud nejsou hranice v terénu patrné, tak se po dohodě se sousedními vlastníky vyhotoví GP pro průběh vytyčené hranice pozemků.
Jsou-li hranice v terénu již dohledatelné (mezníky, sloupky plotu), vyhotoví se po dohodě se sousedními vlastníky GP pro průběh vlastníky vytyčené hranice pozemků.
Vzhledem k tomu že v řadě katastrálních území je platná katastrální mapa digitalizovaná (KMD), kde často vinou digitalizace starých pokladů následně dojde k posunu hranic i v řádů metrů, je tento nástroj velmi vhodný pro předcházení budoucím sporům se sousedy.
Proces tvorby tohoto typu GP je svázán s vytyčením hranic pozemků a podrobný postup jeho realizace najdete v sekci Vytyčení hranic pozemků. Více informací o problematice zpřesnění hranic pozemků naleznete na ČUZK.
Opravu geometrického a polohového určení pozemku
Pokud máte v katastru chybně zapsanou hranici pozemku, lze za účelem narovnání stavu vyhotovit tento geometrický plán. Je třeba také doložit souhlasné prohlášení o chybném geodetickém a polohovém určení, které dotčení vlastníci musí podepsat a stvrdit tím tak opravu změny. Toto prohlášení není třeba v případě, že je chyba zřejmá z předchozích výsledků měřických činností. Jako další se přikládá vyplněný "Návrh na opravu chyby v katastrálním operátu".
Na základě těchto listin bude do katastru zapsáno opravené geometrické a polohové určení pozemku včetně opravených výměr.
Vymezení rozsahu věcného břemene k části pozemku
Tuto službu užijete například v těchto situacích:
- Na Vašem pozemku požaduje správce sítě (voda, plyn, elektřina) zřízení věcného břemene (služebnosti inženýrské sítě) k opravě a údržbě vedení nebo budujete přípojku k síti na svém pozemku, která vede přes pozemek souseda.
- Zajištění legálního přístupu na obecní komunikace přes část sousedova pozemku, kterou Vám k tomuto účelu vymezí (služebnost chůze a jízdy).
- Zajištění legálního přístupu k vodě ze společné studně, která se nachází na sousedově pozemku (Právo na vodu)
Tímto způsobem se graficky vyjadřuje právo, které omezuje vlastníka pozemku ve prospěch někoho jiného. Rozsah věcného břemene se stanoví dle Vašich požadavků na základě zaměření nebo dle požadavků správce inženýrské sítě.
Pro žádost o vyhotovení geometrického plánu mě prosím kontaktujte e-mailem nebo telefonicky. Vždy uveďte číslo katastrálního území a parcelní čísla změnou dotčených parcel a o jakou změnu se jedná. Následně Vám sdělím konkrétní cenovou nabídku a po provedení definitivní objednávky začnu geometrický plán zpracovávat.
VYTYČENÍ HRANIC POZEMKU
Tuto službu využijete v případě, že chcete znát hranice svých pozemků, ať už z důvodu koupě pozemku, stavby oplocení či sporu se sousedy o polohu stávajícího oplocení. V těchto a dalších případech Vám rád provedu vytyčení hranice dle platných údajů v katastru nemovitostí.
Vytyčení může proběhnout informativní formou, kdy se body hranice označí v terénu pouze dočasně (kolíky, barvou). Jedná se o nejlevnější variantu, která ovšem nemůže ze zákona sloužit jako podklad pro zápis do katastru, současně nedochází ke zpřesnění hranice a vytyčení slouží pouze pro Vaši informaci o stavu v katastru nemovitostí.
Zpřesnění hranic pozemků
V rámci vytyčení pozemku je vhodné využít institut zpřesnění geometrického a polohového určení pozemku. V tomto procesu se s průběhem vytyčené nebo upřesněné hranice seznámí všichni sousední vlastníci, kteří jej musí odsouhlasit. Výsledkem je zpřesněná, geometricky i polohově nezpochybnitelná hranice pozemku. Poté se vyhotoví GP pro průběh vytyčené nebo vlastníky zpřesněné hranice pozemku.
Pro vytyčení je zásadní typ mapového podkladu v příslušném katastrálním území:
- DKM – digitální katastrální mapa (výsledek zeměměřických činností)
- KMD – katastrální mapa digitalizovaná (vznik přepracováním analogové mapy do digitální podoby)
- KM-D – katastrální mapa digitalizovaná podle dřívějších předpisů (přepracování analogové mapy)
- Analogová
Od toho se pak odvíjí kvalita (přesnost) lomových bodů hranice a tím i pracnost vytyčení:
-
Body s kódem kvality 3:
Jedná se o body s nejvyšší možnou přesností, které vznikly na základě měření a je možné je vytyčovat přímo z mapového podkladu (DKM). Jejich polohová odchylka činí 0.29 m. K vytyčení není třeba zpracovat dokumentaci pro katastrální úřad. Tyto body jsou definitivní a nezpochybnitelné.
-
Body s kódem kvality 4-5:
Jsou určeny na základě měření s nižší přesností. Jejich polohová odchylka činí 0.74 m respektive 1.41 m. Tyto body lze zpřesnit na kvalitu 3.
-
Body s kódem kvality 6-8:
Tyto body vznikly pouze převzetím z analogové katastrální mapy a nejsou tedy výsledkem zeměměřických činností. Jejich polohová odchylka může činit až 2.83 m. Tyto body lze zpřesnit na kvalitu 3.
Pro body s horší přesností (4-8) je velmi vhodné jejich zpřesnění na kvalitu 3, čímž tak získáte definitivní a nezpochybnitelnou hranici a předejdete tak jakýmkoli budoucím sporům.
Postup při zpřesnění hranice je následující:
-
Kontaktujte mě e-mailem, telefonicky nebo pomocí formuláře. Uveďte prosím informace o pozemku, katastrální území a parcelní číslo, které lze zjistit na stránkách Katastrálního úřadu. Po vyhodnocení mapových podkladů Vám zašlu cenovou nabídku.
-
Po potvrzení cenové nabídky Vámi zpracuji na základě dostupných podkladů a zaměření v terénu souřadnice lomových bodů k vytyčení.
-
Písemně obešlu sousední vlastníky s pozvánkou na vytyčení (s doručením minimálně 1 týden před předáním hranic).
-
Hranice se za účasti všech pozvaných dotčených vlastníků vytyčí s tím, že všichni musí podepsat souhlasné prohlášení, aby bylo možné zpřesněnou hranici zapsat do katastru. Vlastníci tak potvrzují souhlas s vytyčenými hranicemi a upřesňují tak jejich polohu za definitivní.
-
Zpracuji geometrický plán pro vytyčení / upřesnění hranice a podám jej k potvrzení na katastrální pracoviště, jehož nedílnou součástí je výše uvedené souhlasné prohlášení vlastníků. Doba potvrzení geometrického plánu je přibližně 2 týdny. Ten Vám poté předám.
-
Potvrzený geometrický plán podáte spolu se souhlasným prohlášením vlastníků a formulářem „Ohlášení zpřesněného geometrického a polohového určení pozemků“ na příslušný katastrální úřad. Vyplnění formuláře pro Vás rád zajistím.
Stavební geodézie
Geodeta při výstavbě (nejen) rodinných domů využijte v následujících situacích:
Vyhotovení podkladu pro projekt
V rámci této služby je v lokalitě dané vlastníkem pozemku či projektantem novostavby či jiného záměru provedeno podrobné polohopisné a výškopisné mapování, které slouží jako podklad projekční práce.
V rámci polohopisu se zaměří tematické prvky dle Vašeho požadavku. Standardně se jedná o budovy, komunikace, ploty, vegetaci, objekty inženýrských sítí a infrastruktury atd. Tyto prvky se zaměří včetně výšek. Samotné výškové mapování se pak orientuje na zaměření souvislých ploch v požadované podrobnosti a na měření bodů čar terénní kostry.
Výstupem je pak polohopisný plán velkého měřítka s výškami případně vrstevnicemi. Na přání lze zpracovat i digitální model terénu.
Vytyčení stavby
Stavba je vždy vytyčena dle schválené projektové dokumentace, která je nedílnou součástí stavebního řízení. Lze vytyčit jakoukoli část základů nebo obvodového zdiva dle přání stavebníka.
Body se v terénu dočasně stabilizují dřevěnými kolíky, roxory, hřebíky či barvou. Vytyčení lze na přání zajistit proti zničení tzv. stavebními lavičkami.
Výsledkem vytyčení je kromě bodů stabilizovaných na staveništi také úředně ověřený vytyčovací protokol, který je třeba doložit pro kolaudační řízení či během výstavby při kontrole ze stavebního úřadu.
Kontrolní měření při výstavbě
Do této kategorie patří situace, kdy je třeba zkontrolovat již provedenou část stavby, a to jak polohově, tak výškově. Spadá sem také určování kubatur, tedy určení objemu zeminy, který je třeba odtěžit / navézt na pozemek při výstavbě.
Inženýrské sítě
Zaměření inženýrských sítí, jejich zobrazení a získání podkladů od správců těchto sítí.
Orientační ceník výše uvedených prací naleznete zde.